شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که عایق صوتی یا عایق صدا چیست؟ ما در این محتوا قصد داریم تا با ارائه توضیحاتی درباره این موضوع، شما هم وطنان عزیز را برای داشتن محیطی آرام و بدون آلودگی صوتی یاری نماییم.

عایق های آکوستیک مختلفی قابلیت استقامت در برابر عبور صوت را دارند که هر کدام برای کاربرد های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. عایق هایی مانند تخته پشم سنگ، الاستومری، پلی یورتان و غیره قابلیت نفوذ ناپذیری در مقابل عبور صدا را دارا می باشند. برخی از این عایق ها مانند پشم سنگ به دلیل اینکه ظاهر مناسبی ندارند و همچنین احتمال آسیب دیدن در برابر ضربه و خراشیدگی آن ها می رود، لذا نیاز است تا آن ها را در حین ساخت ساختمان و در بین دیوار ها قرار داد تا علاوه بر ممانعت در برابر عبور آلودگی صوتی، در مقابل عبور گرما نیز مقاومت از خود نشان دهد. اما برخی دیگر از عایق ها مثل عایق الاستومری، علاوه بر بین دیوار ها امکان نصب بر روی دیوار را نیز دارند که در صورت استفاده از نوع پشت چسب دار آن، نصب خیلی ساده ای نیز خواهیم داشت. البته در صورت نصب بر روی دیوار و نیاز به زیبایی بیشتر می توان از روکش ها و دیوارپوش هایی مانند کناف، pvc و غیره نیز استفاده نمود.

عایق فوم پلی یورتان که به شکل روکار بر روی دیوار ها با شکل های متفاوت نصب می شود، می تواند پیشنهاد خوبی برای این نوع عایق کاری طلقی شود. برای اطلاعات تکمیلی درباره این نوع عایق ها می توانید با مشاور سایت بزرگ عایق ایران از طریق صفحه تماس با ما  ارتباط برقرار نموده و از مشاوره رایگان وی بهره مند گردید.

فوم جاذب صدا

فوم های جاذب صدا به سبب ساختار خاصی که دارا هستند، در مکان های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند که از جمله آن ها می توان به اتاق‌های کنفرانس و آمفی تئاتر، استودیوهای ضبط صدا و موسیقی، اتاق سرور، سالن‌های تئاتر و سینما، فضای داخلی خودرو، ساختمان های مسکونی و اداری اشاره نمود.

ساختار اینگونه از عایق های صوتی به نحوی می باشد که صوت و امواج صدا را به خود جذب نموده و باعث می شوند از انتشار صدا جلوگیری شود. در قسمت ویدئو های موجود در سایت عایق ایران چند کلیپ از نحوه کار این نوع از عایق های صوتی قرار داده شده است که می توانید ملاحظه بفرمایید. این فوم دارای مدل پشت چسبدار می باشد تا بتوان آن را به آسانی بر روی دیوار و یا قسمت های مختلف دیگر نصب نمود و از ورود صدا به نحو مطلوبی جلوگیری به عمل آورد. بهره گیری از این عایق موجب می شود تا بتوان به محیطی آرام و دلپذیر دست یافت چرا که آلودگی صوتی در سال های اخیر از مهم ترین و اصلی ترین معضلاتی است که در شهر های بزرگ بسیاری از شهروندان با آن رو به رو هستند. به منظور تولید فوم های جاذب صدا از بهترین و مقاومت ترین مواد اولیه موجود بهره گرفته می شود تا بتوان در شرایط و موقعیت های گوناگون از این محصول بهره مند شد.

عایق آکوستیک

معمولا عایق های صوتی که به صورت دورو صاف بوده و بین دیوار و یا بر روی دیوار ( بسته به نوع عایق ) نصب می گردد و می بایست تمامی سطوح دیوار را بپوشاند تا بتواند از عبور صوت جلوگیری نماید و زیاد توصیه نمی شود از چنین نوع از عایق استفاده کرد. این در صورتی است که عایق آکوستیک شانه تخم مرغی به دلیل شکل ظاهری موجدار و خواص سلول بسته بودن خود، دارای توانایی جذب صوت بوده و به راحتی می توان با استفاده از چند تکته کوچک آن، از بازگشت صدا جلوگیری نمود. این نوع محصول صوتی صدا را به خود جذب می کند و از انتشار آن جلوگیری می کند. از آنجاییی  که این عایق در رنگ های مختلف تولید می شوند، برخی افراد خوش سلیقه با چیدن این تکه ها کنار یکدیگر نمای زیبایی به منزل و یا دفتر کار خود می دهند.

از این عایق به دلیل شباهتی که به شانه های تخم مرغ دارد، به عنوان عایق شانه تخم مرغی نیز نام می برند که جهت عملکرد صحیح آن، نیاز است تا سمت برجسته و موج دار آن را رو به منبع صوت قرار دهیم. فروش مستقیم این نوع عایق از طریق وب سایت بازار عایق ایران انجام می پذیرد.