انواع عایق حرارتی

عایق های الاستومری

Elastomeric (EPDM & NBR)

عایق پلی اتیلن

Polyethylene (XLPE – EPE)

عایق پلی یورتان

Polyurethane

عایق پلی استایرن

Polystyrene (EPS – XPS)

فوم شیشه

Glass foam – Cellular Glass

پوشش های ضدتابش

Reflective Barriers

عایق کاری لوله ها

عایق کاری لوله

از مهمترین عوامل در عایق کاری لوله ها می توان به موارد زیر اشاره نمود

ضریب انتقال حرارت (k-value) یا ضریب مقاومت حرارتی (R-value)

ضریب تابش سطح (emissivity)


مقاومت در مقابل بخار (u-value)


ضخامت عایق


چگالی عایق


صرفه جویی در هزینه های پرداختی در ازای هدر رفت دما با استفاده از انواع عایق


عایق های صنعتی

در هر واحد صنعتی، حدود شصت درصد از درآمد سرانه، برای خرید انرژی مصرف می شود که با استفاده از عایق ها می تواند از این زمینه ها بکاهد. عایق ها در انواع مختلفی تولید و در بازار عرضه می شوند. این محصولات دارای مقاومت بالایی در برابر حرارت بوده و از آن ها می توان برای عایق کاری صوتی نیز استفاده کرد. شرح کامل انواع عایق های صنعتی موجود می باشد و با کلیک بر روی هر کدام از آن ها، می توان مشخصات آن ها را مشاهده نمود.

با کلیک بر روی هر محصول صنعتی می توانید اطلاعات تکمیلی را دریافت کنید
پشم سنگ با استفاده از بازالت تولید می شود. این مواد در ایران به مقدار زیادی یافت می شود و دارای تحمل حرارتی بسیار بالایی می باشد و می توان از پشم سنگ در تولید عایق های حرارتی به علت ضریب انتقال بسیار پایین استفاده نمود. عایق های تولید شده با استفاده از پشم سنگ، به صورت پتو، لحاف و تخته ای در بازار موجود می باشد که از کاربرد های صنعتی این محصول می توان به درز گیری در کوره های صنعتی، پروژه های پتروشیمی، لوله های انتقال سیالات از جمله نفت، آب و لوله های گاز، مخازن مایعات و گاز ها به خصوص مواد قابل اشتعال، برج های تبخیر، دیگ های بخار و غیره کاربرد دارد.
عایق های پشم سنگ تنها به عنوان عایق حرارتی شناخته نمی شود و به علت بسته بودن منافذ آن ها، امکان رشد و نمو قارچ ها و حشرات موذی وجود ندارد و از انتشار گاز های مضر مانند CO2 در فضا جلوگیری می نماید. همچنین این عایق مضرات کمتری را در برخورد با دست انسان ایجاد می نماید و کاملا قابل بازیافت می باشد. حرارت تحمل شده در این نوع، بستگی به دانسیته و نوع پشم سنگ استفاده شده متغیر می باشد و می توان از این محصول برای بالا بردن راندمان کاری کوره ها، بالا بردن سطح ایمنی در پتروشیمی ها و کم تر شدن هزینه های ناشی از استفاده حامل های انرژی مانند برق و گاز می باشد.
عایق های فایبرگلاس یک نوع پوشش کامپوزیتی از که الیاف پشم شیشه با مواد پلیمری  می باشد که با استفاده از الیاف ها و رزین های مخصوص تولید می شود و این محصول برای کاربرد های صنعتی بسیار مناسب می باشد. از این کالا برای جلوگیری از پوسیدگی و انتقال حرارت استفاده می شود و از کاربرد های دیگر این عایق ها در سیلو های سیمان، مخازن نگه داری مواد و مایعات مختلف مانند اسید، سپتیک تانک ها و غیره استفاده می شود. فایبرگلاس با استفاده از پلی استر، ونیل استر و اپوکسی استفاده می شود. مقاومت این عایق ها در برابر حرارت و شعله بالا بوده و می توان به عنوان عایق صوتی نیز از آن استفاده نمود. عمر این نمونه از عایق ها زیاد نیست اما استفاده از آن ها روز به روز در حال گسترش می باشد.
از مزایای فایبرگلاس نسبت به انواع سنتی می توان به موارد زیر اشاره نمود.
  • عایق های سنتی در برابر آب زیاد مقاوم نیستند و در صورت نفوذ از زیر، کنده می شوند.
  • فایبرگلاس در برابر حرارت مقاوم هستند و در دمای بسیار بالا ذوب نمی شوند.
  • عایق های جدید فایبرگلاس در برابر حرارت بسیار پایین از خود مقاومت نشان می دهند.
  • عایق های سنتی در برابر اشیا تیز و برنده مانند ریشه درختان مقاومت ندارند.
 
این خانواده از عایق ها، با استفاده از چوب، کاغذ و سایر مواد سلولوزی ساخته می شوند و به همین دلیل به آن ها عایق های سلولزی گفته می شود. برای تولید این محصول از چسباننده های قوی استفاده می شود و در برابر آتش سوزی بسیار مقاوم می باشد این خاصیت ها باعث شده تا این محصول برای عایق کاری بسیاری از واحد های صنعتی مورد استفاده قرار بگیرد. عایق های سلولزی با توجه به دانسیته، دارای مقاومت های متفاوتی می باشند و این نمونه از عایق ها را می توان بازیافت کرد و از آن ها دوباره استفاده نمود.
این محصول دارای گستردگی استفاده بیشتری در صنایع مختلف ایالات متحده آمریکا می باشد و دلیل این مصرف، چگالی بالای آن می باشد. این ماده، قدیمی ترین مواد اولیه برای عایق کاری می باشد.
مزایای استفاده از عایق های سلولزی:
  • کارآئی گرمایی، این محصول را می توان برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در کوره ها و جلوگیری از یخ زدن لوله ها استفاده نمود.
  • چگالی این ماده، تقریبا سه برابر پشم شیشه ای است و این چگالی سبب کارآیی آن برای کاربرد های عایق صوتی می باشد.
عایق های سرامیکی با استفاده از اکسید آلومینیوم و سیلیس تولید شده است و این محصول می تواند تا دمای تقریبا 1400 درجه سلسیوس را تحمل نماید. عایق های سرامیکی با توجه به شکلی که دارند، دارای کاربرد های متفاوتی نیز می باشند. یکی از کاربرد های این محصول در کوره های فلزات می باشد و برای این کار این محصول را می توان به صورت پتو، تخته و پنبه برای این کار تهیه کرد و انواع پارچه و کاغذ ها نیز برای کاربرد هایی با دمای کمتر مناسب می باشند.
از این محصول می توان برای تولید انواع کوره های القایی و الکتریکی استفاده نمود. عایق های سرامیکی دارای توجیه اقتصادی بالایی می باشند و می توان از آن ها به صورت تخته های چند لایه نیز تهیه و استفاده نمود.
انواع مدل های موجود از عایق های سرامیکی در بازار:
  • الیاف فله ای
  • پتوی سرامیکی
  • مدول سرامیکی
  • برد سرامیکی
از عایق های سرامیکی می توان در درز گیری انواع داکت های پتروشیمی، کوره ها و لوله های صنعتی و غیره استفاده نمود.
ویدئو های ما را در آپارات ببنید
محل تبلیغ شما
بازار عایق ایران تلگرام
مشاوره